Ukázky z tréninků

I. video 📽 ANO, i takto to může vypadat... 🤔

KŮŇ 🐴 Klisna Kara na začátku práce s křivostí. Při pohybu v klusu po kruhu, na svou přirozeně prostupnější stranu, vytáčí hlavu a krk až příliš dovnitř. Díky tomu ztrácí rovnováhu, vypadává přes plec ven, začíná spěchat a být nervózní. 

JEZDEC 🥵 Ady se Kaře přizpůsobuje, neřeší její přílišné sestavení dovnitř ba naopak. Natahuje vnější ruku dopředu, vnitřní více k sobě. Vede Karu po kruhu jako jízdní kolo. 

ŘEŠENÍ 💡 Ady Karu plynulým pohybem vnější ruky směrem od krku ven narovná a poté k ní i mírně sestaví. Kara zvolní tempo, vybalancuje se, začne lépe opisovat linii kruhu a hledat přilnutí. Ady získá lepší kontrolu. Bez tahání za otěže a zbytečného zadržování. 

II. video 📽 ANO, i takto to může vypadat... 🤔

KŮŇ 🐎 Kara si v klusové práci na velkém kruhu sama přejde do cvalu, v reakci na ztrátu rovnováhy a následného fyzického a psychického napětí. Nerušeně v něm pokračuje a začíná zrychlovat. 

JEZDEC 🥵 Ady v sedle nepřekáží, netahá za otěže. Snaží se sedět vzpřímeně a co nejlépe kopírovat Kařin pohyb, čímž ji však ve cvalu podporuje a vede ke zrychlování. 

ŘEŠENÍ 💡 Ady se svým těžištěm posune blíže k těžišti Kary (prsa nad kohoutek), odlehčí hřbet. Kara se ihned viditelně vybalancuje, zvolní tempo, Ady je schopna uvolnit svaly trupu a převést Karu zpět do klusu. Bez tahání, zasedávání.  

III. video 📽 ANO, i takto to může vypadat...🤔

KŮŇ 🐴 Kara nezná přilnutí a pohybuje se v kroku s hlavou před a nad kolmicí. Prověšuje hřbet a nedokáže do pohybu zapojit záď. 

JEZDEC 🥵 Ady zvládá udržet s Karou stabilnější spojení na obou otěžích, žádné prověšování ani ruce jdoucí proti pohybu. Krok však pro ni není komfortní a chybí pocit kontroly. 

ŘEŠENÍ 💡 Ady si pohraje se sestavením Kary. Plynule a pomalu ji pohybem jedné a poté druhé ruky směrem od krku před sebou nenápadně rozkýve, na což Kara posune hlavu na kolmici, naznačí ochotu najít si přilnutí a zapojí do pohybu záď i hřbet. Ady změnu ihned pocítí a je z ní mile překvapena. Kara se stane pohodlnější a krok je pod kontrolou. Bez tahání v rytmu kroku levá pravá s neustálým prověšováním otěží.  

IV. video 📽 ANO, i takto to může vypadat...🤔

KŮŇ 🐴 Valach Vid se při vytažení dopředu a dolů v klusu rád opírá do otěží, čímž se dostává do pohybu po předku, bez adekvátního použití zádě a hřbetu. Přestává pracovat horní linií, trochu zleniví a jen stěží se došlápne. Sem tam dokonce zakopne jednou z předních nohou. 

JEZDEC 🥵 Háňu to tahá ze sedla dopředu, má tendenci se zapírat stehny o sedlo, posouvat holeně dozadu, zvedat paty a ztrácet na holeních kontakt s Videm. V rukou drží obrovskou váhu a stěžuje si na namožená předloktí a zápěstí. 

ŘEŠENÍ 💡 Jakmile se Vid pokusí se znovu položit do otěží, Háňa se nejprve zaměří na opatrné rozkývání Vida před sebou, tj. sestaví ho od vnitřní ruky nejprve ,,do rovna" před sebe, poté k vnější ruce a zpět. Vid zareaguje správně a otěže odlehčí, následně se do nich ale opět opře. Háňa Vidovi otěže zahodí a zároveň hlídá, aby nezpomalil a aby při každém dosednutí opravdu na jednu celou dobu dosedla do sedla. Vid se ve vytažení se dále musí nést sám - tedy zapojit a pracovat horní linií.

V. video 📽 ANO, i takto to může vypadat...🤔

KŮŇ 🐴 Přišel čas posunout práci s křivostí o další level a věnovat se výraznějšímu ohýbání Vida. Na videu se věnujeme cviku záď vpřed, což je předstupeň cviku dovnitř záď. Kůň při provádění cviku záď vpřed ještě nejde na třech stopách, ale zřetelně došlapuje vnější zadní nohou pod sebe. To má významný gymnastický efekt pro celé jeho tělo - činí ho prostupnějším a vede k lepšímu přilnutí. 

JEZDEC 🥵 Háňa již musí mít cit pro rytmus, aby mohla nejen po celou dobu směřovat pobídky vnější holení tak, aby Vid mohl s vnější zadní nohou pracovat dle požadavku, ale také musí cítit, kdy jde vnější zadní noha Vida skutečně pod tělo a kdy ne a následně tomu přizpůsobit pomůcky - Vid se tímto cvičením stává citlivějším na holeň, je tedy dobré vědět, kdy může / musí Háňa zkrátka ,,ubrat" :) 

ŘEŠENÍ 💡 Háňa již výše popsané cítí, udrží pravidelnost klusu, dokáže si pohlídat Vidovo sestavení před sebou. Ke konci dlouhé stěny jde Vid už téměř na třech stopách, což v této fázi výcviku dovolujeme. Později, až bude Vid stabilní i ve cviku dovnitř záď, začneme kombinovat cviky záď vpřed i dovnitř záď. Po dokončení cvičení vždy nabídneme protažení se - zde na diagonále.